Intervju: Susanne Boll
Susanne Boll är ett levande bevis för att du aldrig ska ge upp en författardröm. Hon gav först ut sin första bok Morgongåvan på Vulkan och därefter på Hoi Förlag. Bok nummer två kom i våras ut på Damm Förlag.
foto: Lars Trangius
Du har haft en lång och slingrig författarbana hittills. Hur har du orkat kämpa så mycket?
Jag tror att det beror på tre saker. Kanske fler, men hursomhelst:
- Jag är rätt envis och har haft Dag Öhrlunds råd om hur man ska lyckas som författare ringande i bakhuvudet: "Ge aldrig upp!" -
Jag har sett somliga, mer konstruktiva, refuseringar som en chans att göra manuset bättre. Jag har då jobbat om och utvecklat det.
- Jag har hela tiden själv trott på och gillat det jag skrivit.
Du är nu aktuell med boken Det enda rätta som handlar om tre kvinnor. Kan du berätta mer om den?
Det enda rätta handlar om läkaren Helmi, psykologen Maria och förskoleläraren Isabelle, vars tillvaro på olika sätt kantrar. De ställs inför kriser och livsval där de INTE gör det enda rätta, vilket även påverkar deras närstående. Det är en bok som också handlar om kärlek. Om kärleken till barnen, om den första (största) ungdomskärleken och om den mogna kärleken med många år på nacken. Och så handlar det om sex. Sex är en viktig ingrediens i de flestas liv, så även i ”mina” kvinnors. Om än inte alltid på ett helt sunt vis. Jag är intresserad av att förstå varför vi människor gör de val vi gör och jag vill skriva om dem som inte gör de rätta valen, på ett sätt så att man känner för och på något vis förstår varför de gör som de gör.
Vad blir nästa projekt?
Nästa projekt är jag i full gång med: att skriva uppföljaren till Det enda rätta. I vår är det tänkt att den ska nå sina läsare!
I slutet av september är det Bok- och biblioteksmässa i Göteborg. Vad har du för planer för årets mässa?
Jag kommer att rusa runt mellan olika aktiviteter och spännande bokprat. Mässan är ett underbart tillfälle att träffa andra boknördar, det vill säga författarkollegor, läsare samt en mängd av branschens övriga aktörer. Säkert kommer jag att inhandla obscena mängder böcker av alla de slag!
Som författare kommer jag att finnas både i Hoi förlags och Damm förlags monter och prata om/signera Morgongåvan respektive Det enda rätta. Här är mitt schema för den som är interesserad.
Vilken författare vill du själv lyssna till?
Åh, helst alla, men det går ju inte. Men Martin Schibbye och Johan Persson skulle jag gärna vilja höra. Och så ska jag verkligen försöka lyssna till ett samtal mellan Maria Friedner och Åsa Schwarz om att skildra osympatiska kvinnor i litteratur och vilka reaktioner det väcker. Min egen Helmi Laine i Det enda rätta är inte guds bästa barn, om man säger så, så det skulle vara intressant att höra hur diskussionerna går.
Helmi var den person i boken som jag engagerade mig mest i. Hennes beslut är verkligen kontroversiellt. Har det väckt reaktioner hos läsarna?
Någon har tyckt att det var svårt att identifiera sig med Helmi. Vilket är intressant. Det behöver man kanske inte?
Vilken monter missar du inte?
Förutom ”mina” förlags montrar, så är Piratförlagets monter en favorit.
Årets temaland är Rumänien. Har du någon rumänsk bok att tipsa om?
Dessvärre är jag dåligt insatt i rumänsk litteratur, men det hoppas jag att den här mässan kan råda bot på!
Kan du berätta om ett minne från någon tidigare Bokmässa?
Ja, det måste vara en helt magisk stund under min allra första mässa för tre år sedan. På lördagen var jag fullkomligt överväldigad av intryck. Av allt folk, av pressen det var att åka ner med sin bok och av sena nätter med på tok för lite sömn. Jag var helt manglad, på ett i och för sig ganska positivt sätt. Så bestämde jag mig för att gå undan en stund. Ta en fika. Ensam. När jag sedan kom tillbaka till mässhallen hände det. Jag slogs av det FANTASTISKA i att befinna där. Bland alla böcker. Hur det faktiskt doftade böcker i hela den enorma lokalen. En ljuvlig doft. Och att alla som befann sig där, gjorde det för att de – vi – hade en sak gemensamt. Vi älskade böcker. Jag blev alldeles tårögd och kommer aldrig att glömma det ögonblicket. Det är ett fint minne om vad som är kärnan i hela spektaklet
Vad har du för råd till den som besöker mässan för första gången?
Gör ett schema för vad du vill se. Gå undan och vila ibland. Vandra omkring planlöst emellanåt, fånga stunden och insup atmosfären. Men framför allt: ta på dig sköna skor!
Jag håller med om att ett schema är bra under bokmässan, förutsatt att du inte blir stressad om det inte blir som du planerat, för det blir det aldrig. Och det där med rumänsk litteratur verkar vara en svår fråga. Jag som hade hoppats på i alla fall några tips.
Taggar: #intervju #Bokmässan
I det tysta
Ibland räcker tiden inte till och det är därför det varit så tyst här den senaste tiden. Vill ni läsa vidare hälsar jag gamla och nya läsare tillbaka till min gamla blogg där jag smyger igång när tid och energi finns.
Tack för den här tiden!
Bokgeografi Frankrike
Första omgången av Bokgeografi här på Litteraturmagazinet handlar om ett riktigt favoritland för min del, nämligen Frankrike. Trots att jag inte kan ett ord franska är jag definitivt frankofil.
Taggar: #Bokgeografi #boktips
Bokgeografi startar på tisdag
Jag väcker min gamla bloggserie Bokgeografi till liv, för att på så sätt sprida tips om böcker och författare från lite fler länder än Sverige, Storbritannien och USA, som annars dominerar min läsning. Varje tisdag tänker jag presentera ett nytt land, eller en storstad genom att skriva om böcker som anknyter tlll dessa platser. Det vore väldigt roligt om ni också tipsar om läsvärda böcker i en kommentar eller ett blogginlägg.
Taggar: #Bokgeografi
Vad formar din identitet?
En gång för många år sedan var jag på en stor bokhandel i London och köpte där Fruit of the lemon av Andrea Levy. Den var en av alla böcker jag läst som jag verkligen ville läsa med en gång. Trots detta stod den oläst i hyllan till december 2013.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #Läst 2013 #recension
Drottningen av börjor
Jag vill så gärna hinna läsa alla böcker jag vill läsa, men självklart gör jag inte det. Min nuvarande taktik är dessutom riktigt, riktigt dålig.
Taggar: #Läser just nu #listor #läskaos
Bokbloggarnas litteraturpris
Jag är med i juryn som utser årets mottagare av Bokbloggarnas litteraturpris. Innan januari är slut har jag därför några böcker att läsa.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #bokbloggar #litteraturpris
En favoritbok blir film del 2
Det är snart dags för den 37e upplagan av Göteborgs Internationella Filmfestival och där visas en film som baseras på en av mina absoluta favoritböcker. I samband med festivalen besöker författaren Chimamanda Ngozi Adichie Göteborg.
Taggar: #Chiwetel Ejiofor #film #Thandie Newton #Göteborgs Internationella Filmfestival
En favoritbok blir film
En nyårsafton träffas fyra trasiga figurer på Topper’s Houses tak i London. De är alla där av samma anledning -att ta sitt liv. Istället för att hoppa hittar de en annorlunda gemenskap medan de delar en pizza. De fortsätter att träffas och långsamt, långsamt börjar vi förstå varför de inte såg någon annan utväg än att hoppa från skyskrapans tak den där nyårsnatten.
A long way down av Nick Hornby är en riktigt bra bok som är vansinnigt rolig och väldigt hemsk på samma gång. I den får vi träffa B-kändisen Martin som på ytan har allt, eller i alla fall hade allt, Maureen som offrar allt för sin handikappade son Matty, men som inte orkar mer, JJ, den coola amerikanen och Jess, en ung tjej med rejäla familjeproblem.
Martin hittar en artikeln där det står att det behövs ungefär 90 dagar för någon som vill ta livet av sig att hitta tillbaka till livet och de fyra lovar varandra att ge livet en chans precis så länge. Vill de fortfarande dö när de 90 dagarna har gått är det fritt fram, men tills dess ska de stötta varandra.
Jag älskar sättet som Hornby blandar skämt och allvar. Han låter oss verkligen lära känna självmordskandidaterna och självklart vill jag inte förlora någon av dem. De vill inte heller förlora varandra, men inte alltid leva. Det här är en av mina absoluta favoritböcker av honom och näst efter High Fidelity det bästa han skrivit. Precis som High Fidelity ska A long way down bli film. Tyvärr är det Pierce Brosnan som ska spela Martin, det känns minst sagt sådär, men det här kan ändå bli en riktig höjdare.
Jag ser alltså mer än gärna filmen, men frågan är om jag inte ska läsa boken en gång till först. Eller så läser jag den efter jag sett filmen. Kanske är det bästa egentligen.
Taggar: #film
Äntligen!
Först blev jag lite trött när jag på vårterminens första dag fick veta att jag inte längre skulle ha den ena av mina sexor i engelska längre, utan i svenska. En ny kurs bara sådär och ett nationellt prov om bara några veckor. Sedan började det bubbla i mig av glädje, för hjälp vad kul det är att undervisa i svenska.
Taggar: #läsning #glädje #läraryrket
En trio deckare
I slutet av förra året läste jag i rask takt tre deckare. Det får bli ett gemensamt inlägg om dem.
Avdelning: Spänning Taggar: #deckare #Läst 2013
Läsutmaningar 2014
Ett nytt läsår har börjat. Det här är mina läsplaner för 2014.
Taggar: #Boktolvan #läsutmaningar #Bokbloggarutmaningen #Författarfemman
En sista sammanställning
Snart ska jag lämna läsåret 2013, men här kommer en sista sammanställning.
Taggar: #Bäst 2013 #Läst 2013 #boklistor
Om att utmana sina bekvämlighetszoner
Det där med genrer är lurigt. Egentligen skulle det kanske vara epik, dramatik och lyrik eller varför inte fiktion och fakta. Jag har valt att dela upp de genrer jag läst på ett lite annat sätt.
Taggar: #Läsning #Lässtatistik #Läst 2013
Nu tar e-böckerna över
Ett gammalt blogginlägg från 2009 om min skepsis inför e-böcker användes i en universitetskurs och jag insåg hur mycket min inställning till detta smidiga format förändrats. Snart är 50% av de böcker jag läser e-böcker.
Taggar: #Läsning #Lässtatistik #Läst 2013
2014 blir ett bättre år
Som helhet har 2013 varit något av ett mediokert år. Jag hoppas och tror på ett bättre 2014. Ett gott nytt år önskar jag er!
Taggar: #Läsning #Lässtatistik #Läst 2013 #Läst 2012
Vem var Joss Moody?
På årets näst sista dag läste jag ut en av de vackraste böcker jag läst under hela 2013. Den bubblar strax utanför årets topplista och är skriven av en författare jag gärna återvänder till.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #Läst 2013 #recension #genus #adoption
Män, kvinnor eller både och...
Jag älskar statistik och diagram när det handlar om läsning. Därför kommer jag de närmaste dagarna att presentera en hel del statistik. Jag börjar med den enklaste sammanställningen som handlar om kön.
Taggar: #Läsning #Lässtatistik #Läst 2013