
Brian Aldiss
En av mina absoluta favoritförfattare har gjort sin sista rymdresa: Brian Aldiss har gått ur tiden i en ålder av 92 år.
Aldiss har varit en verklig inspirationskälla, både till andra författare och till filmmakare. Hans suggestiva och banbrytande historier, som ofta har en vass samhällskritisk egg, har gett upphov till flera kända filmer: AI, och Frankenstein unbound.
När andra världskriget bröt ut var Brian 14 år gammal, och redan innan han fyllt 17 sattes han på ett trupptransportfartyg till Asien. Upplevelserna i kriget formade honom och gjorde honom till science fiction författare. När han återvänt från striderna kunde han inte leva ett normalt familjeliv. Skrivandet blev en flykt från den grå och tråkiga engelska verkligheten.
I hans böcker Nonstop och Drivhuset, gestaltar han den heta, fuktiga och klaustrofobiska djungelkänslan, som man nog måste ha upplevt för att kunna skildra så väl. Brian Aldiss menade att science fiction för honom aldrig handlade om att skildra framtiden, utan att skildra den mänskliga naturen och dess villkor. Han skrev inte enbart SF utan även poesi, romaner, antologier och fakta.
Den svenska översatta utgivningen innehåller följande verk:
Drivhuset
Gråskägg
Nonstop
Vem kan ersätta människan?
Frankenstein i frihet
Evigheten väntar
Helliconia
Ruiner
Rapport om sannolikhet A
Salivträdet
Sanningens ögonblick och andra noveller
….
Jag är själv glad över att äga ett inbundet exemplar av Hothouse från 1962. Känns som en riktig klenod idag.
Vila i frid, Brian Aldiss. Tack för din författargärning.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #science fiction
Mer Star Wars än Stiftelse? Stiftelsen som bok och TV-serie
Jag har just avnjutit Isaac Asimovs Stiftelsen som TV-serie. Den är producerad av David S. Goyer och Josh Friedman för Apple+
Avdelning: Fantastik Taggar: #science fiction #TV-.serie #rymden #Hari Seldon


Att redigera sin text

Det oundvikliga är här. Boken är färdig men ändå inte. Det gedigna redigeringsarbetet återstår.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #skriva #författare #redigering


Piranesi

En fantastisk roman om en man utan minne. Han befinner sig på en mystisk plats bestående av stora rum och salar fyllda med statyer och sjöfåglar. Mysteriet tätnar och upplösningen är dramatisk. Mycket originell och annorlunda bok som av mig får högsta betyg.
Avdelning: Fantastik Taggar: #surrealism #mysterium


Gaimans fall?
Neil Gaiman är en världsberömd författare som skrivit manus till åtskilliga hyllade filmer och TV-serie och många romaner. Han är framför allt känd för sin översvallande fantasi och provokativa humor. Coraline, Goda omen och Amerikanska gudar finns på de flesta bibliotek och i bokhandeln. För att inte tala om serierna på Netflix oxh andra strömningstjänster.
Avdelning: Skönlitteratur Taggar: #övergrepp #sex #fantasy #TV-serier


Karaktärsdaning
Något som är avgörande för en god berättelse är att skapa intressanta och engagerande karaktärer. Och ett sätt att fördjupa dem är ställa frågor till dem. Ett slags tänkt intervju alltså. Varför ska man behöva veta så mycket om deras bakgrund och inre liv? Jo, för även om detta inte alls nämns i berättelsen, så påverkar det hur dina karaktärer beter sig, och hur de reagerar i olika situationer. Här kommer några exempel på frågor som man kan använda sig av:
Avdelning: Skriv! Taggar: #denförstasången #karaktärer #skrivtips #fantasy #mattiaslonnebo #intervju


Episk science fiction

Adrian Tchaikovsky avslutar sin rymdopera i serien ”The Final Architecture” med ”Lords of Uncreation”.
Avdelning: Fantastik Taggar: #rymden #aliens #robotar


Episk fantasy i en antik värld
Min roman “Den första sången” utspelar sig i en värld som är starkt inspirerad av antikens länder. Det gäller inte bara de fiktiva städerna och miljöerna, värderingar, kulturen och kulten, utan även mytoligien. Själva boktiten “Den första sången” är identisk med namnet på den första strofen i Homeros Iliaden. I min bok är det namnet på skapelsens sång, ur vilken allt, även gudarna, är sprunget. Och oroa er inte: den är skriven med normal prosa och inte på hexameter!
Avdelning: Fantastik Taggar: #romarriket #magi #gladiatorer #queer #episk


LitteraturMagazinet Skriv! - speciellt för alla som älskar att skriva, gillar språk och kanske har ett eget skrivprojekt i skrivbordslådan.
Följ vår skrivarskola genom att bli medlem. Diskutera idéer med andra skrivintresserade. Läs recensioner av aktuella skrivarböcker, författarintervjuer, krönikor och mer.
Välkomna till LitteraturMagazinet Skriv!
Bli medlem
|
Logga in |