Bok-
presentation:
Stolthet och fördom
Författar-
presentation:
Jane Austen

Jane Austen på nya sedlar

Den 18 juli år 2017 är det 200 år sedan författaren Jane Austen dog. Lagom till jubileet kommer hon på den nya brittiska 10-pundssedeln. 

Precis som den svenska Riksbanken ändrar brittiska Bank of England regelbundet utformningen av sedlar och mynt. Men till skillnad från i Sverige tycks inte lika mycket krut läggas på en jämn könsfördelningen bland de personligheter som får äran att pryda landets valuta.

Nyligen krävdes en twitterstorm på inititiativ av feminister för att få Bank of England att välja författaren Jane Austen till nästa nya sedel.

Den nya 10-pundssedel med Jane Austen kommer 2017, lagom till det år då det är 200 år sedan författaren dog.

2016 kommer en annan ny sedel, en fempundssedel med Winston Churchill.


1 mars 2015
 

Anmäl textfel

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet recenserar

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2