Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Det nästan döda trädet" av Annah Nozlin? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Det nästan döda trädet

Av Annah Nozlin

Bok-
presentation:
Det nästan döda trädet
Författar-
presentation:
Annah Nozlin

Plötsligt kände jag tydligt att någonting närmade sig bakifrån. Det var inte möjligt! Jag satt lutad mot solitt berg. Det måste vara en hallucination. Känslan blev starkare och mina hårstrån reste sig på huden. Jag undrade om jag borde varna Tan och Consalvo, men vad skulle de kunna göra?

Likt dimma som formade sig stod hon plötsligt framför mig. Liten och späd, med håret böljande över ryggen och skimrade som om hennes väsen höll ett eget inre ljus.

Bergets skyddsande. Rösten var ljus och inte mycket starkare än en viskning.

"Du kallade?"

Mira tar på sig att föra Bergfruns halsband till andra sidan haven i ett försök att rädda trädälvornas drottning. Det gör hon tillsammans med yngsta prinsen som rymt från slottet i Kebca, hans mentor, två trädälvor och en före detta stjärnpräst. De jagas av Storkonungen, som vill hämta hem sin son, samtidigt som det är flera krafter som vill utnyttja den sårbara situation som trädälvorna befinner sig i. Mitt i allt det måste Mira även hantera sina egna kärleksbekymmer.

Det nästan döda trädet är del två i trilogin Miras saga.

"ungdomsböcker som vänder sig till alla åldrar med väsen inspirerade av nordisk folktro och grekisk mytologi" - Böcker emellan.

www.nozlin.se

Utgåvor

Häftad
Förlag: Vulkan
Lagerstatus: Definitivt slut
Utgivningsdatum: 20160525
9789163908538

Bok: 277552

Anmäl textfel

 Författarporträtt 

Annah Nozlin

Annah Nozlin har en bakgrund som ingenjör och debuterade 2011 med en fantasybok för äldre barn och ungdomar.

 Författarporträtt 

Annah Nozlin

Annah Nozlin har en bakgrund som ingenjör och debuterade 2011 med en fantasybok för äldre barn och ungdomar.

Utgivning

Skugga över månen

av Annah Nozlin
Hennes ögon skvallrar om en hemlighet som ingen vill veta.  Den f...

En av de sista

av Annah Nozlin
Fantasyroman som främst riktar sig till äldre barn och ungdomar. Om flickan Kel som får uppleva att inget är som hon trodde och att livet blev helt annorlunda bara över en natt.

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2