Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Den välsituerade flickan : om den svensk flickscoutrörelsens hist 1910-1940" av Bodil Formark? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Den välsituerade flickan : om den svensk flickscoutrörelsens hist 1910-1940

Av Bodil Formark

Bok-
presentation:
Den välsituerade flickan : om den svensk flickscoutrörelsens hist 1910-1940
Författar-
presentation:
Bodil Formark

Utgåvor

Danskt band
Förlag: Sekel Bokförlag/Isell & Jinert
Lagerstatus: Spärrad

År 2010 firar drygt tio miljoner flickscouter runt om i världen att den rörelse de är medlemmar i fyller hundra år. I Sverige har det inte funnits någon flickscoutrörelse sedan 1960-talet, då de separata flick- och pojkscoutförbunden gick samman i ett förbund. Scouting har sedan dess bedrivits som en gemensam fritidsaktivitet för flickor och pojkar. "Den välsituerade flickan" är den första akademiska undersökningen av svensk flickscouting. I avhandlingen analyseras rörelsens uppkomst vid Wallinska skolan i Stockholm år 1911, den organisation som därefter växte fram samt olika aspekter av den verksamhet som rörelsen erbjöd flickor under mellankrigstiden. Utifrån Simone de Beauvoirs alltjämt banbrytande verk från år 1949, "Det andra könet", studeras flickscoutrörelsen i relation till den kvinnohistoriska brytningstid, som rörelsen verkade i, men som den även var med och formade. Boken visar att flickscouting var en verksamhet, som erbjöd flickor tillgång till en ny typ av fritidsaktiviteter, förvärvandet av en mängd olika sorters kunskaper samt nya upplevelser och erfarenheter i samband med utflykter och lägervistelser. Rörelsens representationer av flickscouter, via tidskrifter och handböcker, gav flickor möjlighet att förstå, iscensätta och leva sitt flickskap på delvis nya sätt. Den välsituerade flickan synliggör därmed flickscoutrörelsen som en viktig del av den svenska flick- och kvinnohistorien.

Utgivningsdatum: 20100927
9789185767601

Bok: 158854

Anmäl textfel

Utgivning

Den välsituerade flickan : om den svensk flickscoutrörelsens hist 1910-1940

av Bodil Formark
År 2010 firar drygt tio miljoner flickscouter runt om i världen a...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2