Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
 Information från förlaget 

Hälsningar från ondskans axelmakter : vardag och vansinne i världens mest stängda länder

Av Caroline Salzinger

Bok-
presentation:
Hälsningar från ondskans axelmakter : vardag och vansinne i världens mest stängda länder
Författar-
presentation:
Caroline Salzinger
bibliografisk_person: Caroline Salzinger
Formgivare: Mattias Svenlin

Utgåvor

Pocket
Förlag: Månpocket
Lagerstatus: Definitivt slut

”Det här är nutidshistoria när den är som bäst.” Nerikes Allehanda

”Jag tror aldrig jag har läst en journalist med sådan fallenhet för gestaltning. Hon skriver med närvaro, gehör och språkkänsla och vågar välja och välja bort i sitt material. Framställningen fastnar aldrig i trista trygga fakta, utan är i oavbruten rörelse.” Svenska Dagbladet

Efter attentaten den 11 september 2001 förklarade USA krig mot terrorismen. Iran, Irak och Nordkorea pekades snart ut som de främsta fienderna och tillsammans fick de en ny beteckning: Ondskans axelmakter. Senare tillkom Syrien, Libyen och Kuba på listan över skurkstater.

I Hälsningar från ondskans axelmakter skildrar utrikesreportern Caroline Salzinger dessa annars så stängda och hemlighetsfulla länder inifrån. Vi får en nära inblick i hur vanliga människor uthärdar våld och vanmakt i samhällen där man inte kan lita på någon, men också hur man lever ett vardagsliv trots förtryck och korruption. För det sjungs vaggvisor i Damaskus och det finns fritidsgårdar i anarkins Irak. Det går till och med att gå på spritfest i alkoholförbudets Iran …

”Hon berättar med stor fart, det blir aldrig tråkigt, utan hon håller ständigt kontakten med läsaren och tappar inte greppet … hon ger oss definitivt en insyn i individer och miljöer som bryter mot de stereotypa uppfattningarna om hur människor lever i ondskans axelmakter.” Kulturnyheterna, SVT
”… en modig bok, en bok där hon berättar vad hon ser och känner, en bok som gör att läsaren får ett grepp om vardagen.” Dagens Nyheter

Caroline Salzinger, född 1975, är utrikesreporter på Sveriges Radio. Hon har rapporterat från krig, naturkatastrofer och storpolitik i hela världen.

Utgivningsdatum: 20071207
9789172320987

Inbunden
Förlag: Bokförlaget DN
Lagerstatus: Definitivt slut

Caroline Salzinger har skrivit en bok som går under ytan på länder som vi annars mest känner till som hotfulla platser långt borta. Det är utrikesjournalistik när den är som bäst, men också ett personligt och humoristiskt vittnesmål om hur det är att vara ung kvinna i en machopräglad yrkesgrupp, i världens mest slutna och farliga länder.
Efter terrorattentaten den 11 september 2001 pekade USA:s president George W Bush ut Irak, Iran och Nordkorea som ondskans axelmakter. Kort därefter lades Syrien, Libyen och Kuba till på listan över skurkstater.
Caroline Salzinger beskriver i sin bok resor och möten i dessa sex utpekade länder och berättar om vad som dagligen försiggår där.Parallellt med möten med människor i beskriver hon hur det är att som ung kvinna arbeta i ett mansdominerat yrke under omständigheter där känslor, moral och nerver ständigt sätts på prov.Ibland får det viktigaste, det som berör mest, inte plats i den dagliga nyhetsrapporteringen hem. Det är därför Caroline Salzinger har valt att skriva denna bok.

Utgivningsdatum: 20070327
9789175887173

E-Bok
Förlag: Bokförlaget Forum
Lagerstatus: Finns i lager
Utgivningsdatum: 20150701
9789137144702

Bok: 12216

Anmäl textfel

Utgivning

Från golv till tak : Renovera din lägenhet själv

av Caroline Salzinger
Den enda handbok du behöver Behöver din lägenhet en genomgripand...

Hälsningar från ondskans axelmakter : vardag och vansinne i världens mest stängda länder

av Caroline Salzinger
”Det här är nutidshistoria när den är som bäst.” Nerikes Allehand...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2