Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
Eld och regn Diane Chamberlain
Pocket från 1996

Pris: 149 kr
Se produkten ...
[ANTIKVARIATET TILLFÄLLIGT STÄNGT PGA FLYTT]

 Information från förlaget 

Eld och regn

Av Diane Chamberlain

Bok-
presentation:
Eld och regn
Författar-
presentation:
Diane Chamberlain
Originaltitel: Fire and rain

Den lilla staden Valle Rosa i Kalifornien härjas av eldsvådor. Den svåra torkan gör att elden inte går att släcka. Hus brinner ner, människors liv ödeläggs och flera dödsfall har inträffat. Valle Rosas borgmästare, Christopher Garret, är deperat. Han är villig att göra allt för att rädda sin stad.



Carmen Perez en gång uppburen tv-stjärna måste numera tvinga sig själv att stå framför en tv-kamera. Hon vet att tv-bolagets tålamod snart är slut och att hon måste hitta en historia som lockar tittare.



Mia Tanner, är Christophers sekreterare. Hon är en hemlighetsfull kvinna som försöker dölja den sjukdom som förstört hennes liv. Det enda som får henne att känna sig levande är att skulptera och nu behöver hon en karismatisk modell.



En dag vandrar Jeff Cabrio in på Christophers kontor och säger att han kan framkalla regn. Han blir en katalysator: förändrar, förundrar och skapar både hopp och misstänksamhet. Christopher är tillräckligt desperat för att våga tro på Jeff Cabrio. Carmen anar en bra historia och därmed en biljett tillbaka i hetluften på stationen. Mia värjer sig och försöker undvika att påverkas av Jeffs utstrålning: hon är rädd för att bli sårad igen.

Utgåvor

Pocket
Förlag: Bra Böcker
Lagerstatus: Definitivt slut
Utgivningsdatum: 19961010
9789171332998

Bok: 132455

Anmäl textfel

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2