Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Ett ögonblick i sänder" av Gerda Antti? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Ett ögonblick i sänder

Av Gerda Antti

Bok-
presentation:
Ett ögonblick i sänder
Författar-
presentation:
Gerda Antti

Med kärv och ömsint humor om äktenskapets skuggsida



Egentligen borde jag vara nöjd med min tillvaro, tänker Astrid ofta. Hon är mycket fäst vid den vackra gamla gården, där hon bor med sin betydligt äldre man, Lennart. Och hon är lycklig de stunder hon får väva och sköta om sina får eller umgås med svärmodern Alma. Utifrån sett är allt en idyll, men Astrid tycker att hon lever "ett sånt fult liv". Hennes känslor för mannen pendlar mellan stark ömhet och ett förakt för hans förnöjsamhet. I hemlighet har hon en älskare, och med honom kan hon leva ut den förbehållslösa kärlek hon längtar efter.

Då Lennart plötsligt dör blir chocken och sorgen förlamande. Hon plågas av allt som förblev ouppklarat mellan dem, av sin oärlighet mot honom och av att hon aldrig förmådde älska honom. Släktingarnas rotande i hennes sorg blir alltför plågsam och hon söker skydd och tröst hos Alma, som genom sitt ordknappa men kärleksfulla väsen hjälper Astrid genom sorgen.

I Ett ögonblick i sänder har Gerda Antti med stor inlevelse och psykologisk precision skildrat svårgripbara och ömtåliga känslor. Romanen är dessutom en realistisk skildring av ett stycke svensk landsbygd. Författarinnans kvickhet och milda ironi röjer ett mästerligt handlag, liksom hennes förmåga till närhet och medkänsla i människoteckningen.





Utgåvor

E-Bok
Förlag: Albert Bonniers Förlag
Lagerstatus: Finns i lager
Utgivningsdatum: 20150921
9789100157012

Bok: 262534

Anmäl textfel

 Författarporträtt 

Gerda Antti

Hon har varit verksam som författare sedan 1960-talet. Hon har givit ut diktsamlingar, novellsamlingar och romaner.

Hon debuterade med diktsamlingen "Här och nu" 1961 men slog igenom 1977 med novellsamlinen "Inte värre än vanligt".

 Författarporträtt 

Gerda Antti

Hon har varit verksam som författare sedan 1960-talet. Hon har givit ut diktsamlingar, novellsamlingar och romaner.

Hon debuterade med diktsamlingen "Här och nu" 1961 men slog igenom 1977 med novellsamlinen "Inte värre än vanligt".

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2