Söker du efter "Imperiernas tid : 1815-1919" av Henk Wesseling? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Imperiernas tid : 1815-1919
Av Henk Wesseling

Bok- presentation: |
Imperiernas tid : 1815-1919 |
Författar- presentation: |
Henk Wesseling |
![]() |
Ett fantastiskt översiktsverk om kolonialismens historia.
Europa började kolonisera världen redan på 1400-talet. Under industrialiseringen blev kolonierna en allt viktigare resurs för de europeiska länderna och koloniseringen övergick till imperalism, som innebar territoriell expansion och ekonomisk dominans. I den här boken beskrivs hela processen, från erövring till återställande, ur ett globalt perspektiv. De olika kolonierna i Afrika, Asien, Oceanien och Karibien jämförs och principerna kring imperalism och kolonialism förklaras.
Europas kamp om de olika landområdena underblåste motsättningar som vi ser följder av än i dag. Många konflikter har sina rötter i 1800-talets kolonisering – Vietnam, Afghanistan och Irak. "Imperiernas tid" handlar om en avgörande period ur Europas historia som fick globala konsekvenser.
Utgåvor
Bok: 204441
Anmäl textfel