Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Fågeldansen : romanen om Elling" av Ingvar Ambjørnsen? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Fågeldansen : romanen om Elling

Av Ingvar Ambjørnsen

Bok-
presentation:
Fågeldansen : romanen om Elling
Författar-
presentation:
Ingvar Ambjørnsen
Originaltitel: Fugledansen
Översättare: HansJacob Nilsson

Vilsen och förvirrad efter sin mors bortgång befinner sig Elling på en psykiatrisk institution. Han sover mest hela tiden, har ingen lust att äta eller prata.

Men så får han dela rum med den oändligt store och oändligt snälle Kjell Bjarne. En skör vänskap uppstår mellan de två männen och sakta börjar Elling leva igen.

I tillbakablickar möter vi också Elling och hans mor i ett förtvivlat försök till normal semester på den spanska badorten Benidorm. Sedd genom Ellings naiva och ovana ögon framstår charterresan i all sin absurditet, komplett med Holiday Inn, vino tinto och fågeldans.


Filmen »Mors Elling«, som baseras på Fågeldansen visas just nu på biograferna. Den första filmen om Elling blev en stor framgång i både Norge och Sverige. Den är en av de största succéerna genom tiderna inom norsk film och Oscarsnominerades 2002 i kategorin bästa utländska film.FÖRFATTAREN: Ingvar Ambjørnsen är en av Norges mest välkända författ-

are. 1995 tilldelades han det prestigefyllda norska Brage-

priset, Norges motsvarighet till Augustpriset, för Fågeldansen.

Utgåvor

Pocket
Förlag: Ordfront Förlag
Lagerstatus: Definitivt slut
Utgivningsdatum: 20040301
9789170370588

Inbunden
Förlag: Ordfront Förlag
Lagerstatus: Definitivt slut

Vilsen och förvirrad efter sin mors bortgång befinner sig Elling på en psykiatrisk institution. Han sover mest hela tiden, har ingen lust att äta eller prata varför skulle han göra det, när de tvångsförflyttat honom från hans lägenhet och till och med tagit ifrån honom albumen med urklipp om Gro Harlem Brundtland.

Men så får han dela rum med den oändligt store och oändligt snälle Kjell Bjarne. En skör vänskap uppstår mellan de två männen och sakta börjar Elling leva igen.

I tillbakablickar möter vi också Elling och hans mor i ett förtvivlat försök till normal semester i den spanska badorten Benidorm. Sedd genom Ellings naiva och ovana ögon framstår charterresan i all sin absurditet, komplett med Holiday Inn, vino tinto och fågeldans.


Fågeldansen är berättelsen om Elling, en person som vill väl men som ibland kan ha svårt att förstå världen en värld som i sin tur inte alltid blir klok på honom. Historien om honom, hans mor och Kjell Bjarne svänger från djupaste avgrund till den mest hejdlösa slapstick.


Filmen om Elling blev en stor framgång i både Norge och Sverige. Den är en av de största succéerna genom tiderna inom norsk film och Oscarnominerades 2002 i kategorin bästa utländska film. Till jul 2003 beräknas nästa film om Elling ha norsk premiär, »Mors Elling«, som baseras just på Fågeldansen.FÖRFATTAREN Ingvar Ambjørnsen (f.1956) är en av Norges mest välkända. 1995 tilldelades han det prestigefyllda norska Bragepriset, Norges motsvarighet till Augustpriset, för Fågeldansen

Utgivningsdatum: 20030901
9789173249614

Bok: 129849

Anmäl textfel

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2