Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Brev från ljusårs avstånd" av Jostein Gaarder? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Brev från ljusårs avstånd

Av Jostein Gaarder

Bok-
presentation:
Brev från ljusårs avstånd
Författar-
presentation:
Jostein Gaarder
Originaltitel: Appelsinpiken

"Och jag följde inte efter henne. Det skulle ha varit ett brott mot reglerna. Jag var helt överväldigad, jag var alldeles slut och jag var lycksalig. Jag hade varit med om någonting vackert och gåtfullt som jag kunde leva på i flera månader. Jag var säker på att jag skulle träffa henne igen. Det här var någonting som styrdes av mäktiga och okända krafter."

När Georg är femton år får han ett brev från sin pappa som dog för elva år sedan. Brevet skrevs strax innan pappan dog, och det berättar om hur han möter en gåtfull flicka med famnen full av apelsiner, en mystisk varelse som dyker upp på de mest oväntade platser. Han söker henne överallt, i en kurragömmalek som förs helt på hennes villkor.

Georg flätar in sina egna tankar om livet och om universum, och det blir en hisnande och suggestiv berättelse om att leva, älska och dö.

En ny bok av Jostein Gaarder, författare till succéromanen Sofies värld.

Jostein Gaarder är född 1952 i Oslo och har i många år undervisat i filosofi och religion på Fana folkhögskola utanför Bergen., men är numera författare på heltid.

Andra böcker av Jostein Gaarder:

Spelkortsmysteriet

Sofies värld

Julmysteriet

I en gåtfull spegel

Prins Kristoffer Poffer

Vita Brevis, Floria Aemilias brev till Augustinus

Hallå, är det någon där?

Utgåvor

Kartonnage
Förlag: Rabén & Sjögren
Lagerstatus: Definitivt slut

När Georg är femton år får han ett brev från sin pappa som dog för elva år sedan. Brevet skrevs strax innan pappan dog och det berättar om jakten på en gåtfull flicka med apelsiner, en mystisk varelse som dyker upp på de mest oväntade platser. Georg flätar in sina egna tankar om livet och om universum, och det blir en hisnande och suggestiv berättelse om livets villkor, kärleken och döden.

En ny fantasieggande ungdomsroman av författaren till Sofies värld!

Översättning: Mona Eriksson

Utgivningsdatum: 20040824
9789129661002

Pocket
Förlag: Månpocket
Lagerstatus: Definitivt slut

En ny bok av författaren till den succéromanen Sofies värld

När Georg är femton år hittar han ett brev från sin pappa som dog för flera år sedan. Brevet skrevs strax innan pappan dog, och det berättar om hur han möter en gåtfull flicka med famnen full av apelsiner, en mystisk varelse som dyker upp på de mest oväntade platser. Han söker henne överallt, i en kurragömmalek som förs helt på hennes villkor.

Det blir en hisnande och suggestiv berättelse om att leva, älska och dö.

Brev från ljusårs avstånd är en ny ungdomsbok av Jostein Gaarder, en av få nordiska författare som har läsare i hela världen. Hans genombrottsbok Sofies värld har hittills sålt i 20 miljoner exemplar!

Utgivningsdatum: 20050923
9789170012969

Bok: 883

Anmäl textfel

Utgivning

Cirkusdirektörens dotter

av Jostein Gaarder
”Den är ruskig, intelligent och en väl berättad historia.” Femina...

Maya

av Jostein Gaarder
''Det tar några miljarder år att skapa en människa. Och det tar n...

Sofies värld : roman om filosofins historia

av Jostein Gaarder
När Sofie hämtar posten hittar hon för en gångs skull ett brev ti...

Sofies värld

av Jostein Gaarder
Sofie hittar en dag ett adresserat brev till sig själv. Brevet är förutom adressen helt blankt, inga frimärken, poststämpel eller avsändare. I brevet står endast en meninng; VEM ÄR DU? Efter detta börjar fler brev komma, vilket visar sig vara en grundkurs i filosofi. Men efter detta börjar hon stöta på sitt eget namn på fler och fler ställen, tillslut till och med i sitt eget hem.

Brev från ljusårs avstånd

av Jostein Gaarder
När Georg är femton år får han ett brev från sin pappa som dog fö...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2