Glansholms Bokhandel & Antikvariat 
De bortglömda barnen Kathy Harrison
Pocket från 2004

Pris: 8 kr
Se produkten ...
[ANTIKVARIATET TILLFÄLLIGT STÄNGT PGA FLYTT]

 Information från förlaget 

De bortglömda barnen

Av Kathy Harrison

Bok-
presentation:
De bortglömda barnen
Författar-
presentation:
Kathy Harrison
Originaltitel: Another Place at the Table

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Bokförlaget Forum
Lagerstatus: Definitivt slut

En bok som både upprör och gläder – en fostermors berättelse Kathy Harrison och hennes man har under många år tagit emot fosterbarn i sitt hem.
Kathy Harrison Kathy Harrison är mor till sex barn, tre egna söner och tre adopterade döttrar. Under många har hon och hennes man även tagit emot fosterbarn i sitt hem i Massachusetts. En del har stannat endast några dagar, andra flera år. Alla har de kommit med tungt bagage, misshandlade, sexuellt utnyttjade eller helt enkelt lämnade åt sitt öde. I den här boken berättar Kathy Harrison om det dagliga, ofta kaotiska, livet i familjen och om några av de barn som tillbringat längst tid hos dem. Rakt och enkelt skildrat, men med en värme och ett engagemang som förmedlar oövervinnlig hoppfullhet – det här är en bok som väcker starka känslor. Kathy Harrisons och hennes makes arbete har uppmärksammats med flera prestigefyllda utmärkelser.

Utgivningsdatum: 20040121
9789137123073

Kartonnage
Förlag: Bokförlaget Forum
Lagerstatus: Definitivt slut

I den här boken berättar Kathy Harrison om sina erfarenheter som fosterförälder, om det dagliga, ofta kaotiska, livet i familjen och om några av de barn som tillbringat längst tid hos henne. Rakt och enkelt skildrat, men med en värme och ett engagemang som förmedlar oövervinnlig hoppfullhet – det här är en berättelse som både gläder och upprör.

Utgivningsdatum: 20040811
9789137126548

Pocket
Förlag: Månpocket
Lagerstatus: Definitivt slut


En sann historia som rymmer känslostormar, tårar och ilska

De måste ha någonstans att ta vägen, barnen man läser om i tidningen: de misshandlade med brännmärken och brutna armar, de små som hittas övergivna i kalla lägenheter, de förskrämda som är med när deras föräldrar grips för narkotikabrott, tonåringarna med glasartad blick som sover på parkbänkar.

Den fyraåriga lilla flickan Angie var bara ett av många barn med tragisk bakgrund som hamnat i samhällets vård. Men för Kathy Harrison blev mötet med Angie avgörande. När hon och hennes man öppnade sitt hem för flickan blev det början på ett liv som fosterföräldrar.

Sedan dess har många barn passerat genom Harrisons hem. En del har stannat några dagar, andra flera år. Alla har de kommit med tungt bagage- misshandlade, sexuellt utnyttjade eller helt enkelt lämnade åt sitt öde av föräldrar som inte förmått ta hand om dem.

I den här boken berättar Kathy Harrison om sina erfarenheter som fosterförälder, om det dagliga, ofta kaotiska, livet i familjen och om några av de barn som tillbringat längst tid hos henne.

En rak och enkel skildring, med en värme och ett engagemang som förmedlar oövervinnlig hoppfullhet - en berättelse som både gläder och upprör.




Utgivningsdatum: 20041217
9789170012167

Bok: 12487

Anmäl textfel

Utgivning

Den bortlämnade flickan

av Kathy Harrison
En hjärtknipande berättelse om en liten flicka som berövats sin b...

De bortglömda barnen

av Kathy Harrison
En bok som både upprör och gläder – en fostermors berättelse Kath...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2