Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Tåget till Timbuctoo" av Margaret Wise Brown? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Tåget till Timbuctoo

Av Margaret Wise Brown

Bok-
presentation:
Tåget till Timbuctoo
Författar-
presentation:
Margaret Wise Brown
Originaltitel: THE TRAIN TO TIMBUCTOO
Illustratör: Art Seiden

Nu går tåget. Hoppa på!

Av författaren till Sudd och Kludd och En liten indian, Margaret Wise Brown, vars böcker har lästs och älskats av generationer av barn världen över. "Klacketi klack-klicketi klick. Tuuuuuuuuuuut!" Ett stort tåg och ett litet tåg är på väg från Kalamazoo till Timbuctoo, och vi får följa med på den bullrande, tutande, tuffande resan längs rälsen, genom tunnlar och över broar. Med godsvagnar och passagerarvagnar och restaurangvagnar på släp är det bara att olja motorn och köra full fart fram. Tåget till Timbuctoo är en lekfull berättelse som tål att läsas - och lyssnas till - om och om igen. "En liten gyllene bok" är en serie böcker som många föräldrar, mor- och farföräldrar känner igen från sin egen barndom. Böckernas vackra illustrationer och tidlösa berättelser tillhör en bilderboksskatt, som nu återigen finns att läsa för barnen. Sjävklart har böckerna fått det klassiska originalutseendet med den karaktäristiska gyllene ryggen.

Sagt om serien "En liten gyllene bok": "Det är en härlig nostalgi att hålla En liten gyllene bok i handen. Min farmor brukade läsa dessa för mig när jag var liten - min pappas gamla böcker. De är vackra och känns påkostade i tjockt papper med matta illustrationer och en gyllene bokrygg. Tryckta exlibris innanför bokpärmen får mig att med snirklig handstil vilja skriva mitt namn i boken ..."
Sarah Utas BTJ-häftet

Utgåvor

Kartonnage
Förlag: Bonnier Carlsen
Lagerstatus: Definitivt slut

Margaret Wise Browns böcker har lästs och älskats av generationer av barn världen över. I Tåget till Timbuctoo får vi följa med två tåg på den bullrande, tutande, tuffande resan längs rälsen, genom tunnlar och över broar. "En liten gyllene bok" är en serie tidlösa böcker som många föräldrar, mor- och farföräldrar känner igen från sin egen barndom. Nu finns de återigen att läsa för barnen. Självklart med det klassiska originalutseendet och den karaktäristiska gyllene ryggen.

Nu går tåget. Hoppa på!



Av författaren till Sudd och Kludd och En liten indian, Margaret Wise Brown, vars böcker har lästs och älskats av generationer av barn världen över.

"Klacketi klack-klicketi klick. Tuuuuuuuuuuut!" Ett stort tåg och ett litet tåg är på väg från Kalamazoo till Timbuctoo, och vi får följa med på den bullrande, tutande, tuffande resan längs rälsen, genom tunnlar och över broar. Med godsvagnar och passagerarvagnar och restaurangvagnar på släp är det bara att olja motorn och köra full fart fram. Tåget till Timbuctoo är en lekfull berättelse som tål att läsas - och lyssnas till - om och om igen.

"En liten gyllene bok" är en serie böcker som många föräldrar, mor- och farföräldrar känner igen från sin egen barndom. Böckernas vackra illustrationer och tidlösa berättelser tillhör en bilderboksskatt, som nu återigen finns att läsa för barnen. Sjävklart har böckerna fått det klassiska originalutseendet med den karaktäristiska gyllene ryggen.



Sagt om serien "En liten gyllene bok":

"Det är en härlig nostalgi att hålla En liten gyllene bok i handen. Min farmor brukade läsa dessa för mig när jag var liten - min pappas gamla böcker. De är vackra och känns påkostade i tjockt papper med matta illustrationer och en gyllene bokrygg. Tryckta exlibris innanför bokpärmen får mig att med snirklig handstil vilja skriva mitt namn i boken ..."
Sarah Utas BTJ-häftet

Utgivningsdatum: 20110421
9789163866753

Bok: 18845

Anmäl textfel

Utgivning

En liten indian

av Margaret Wise Brown
Den stora indianen och den lilla indianen ger sig av i sina kanot...

Vem bor här?

av Margaret Wise Brown
Vem bor i det flygande huset? Följ med på ett lekfullt äventyr bl...

Tåget till Timbuctoo

av Margaret Wise Brown
Margaret Wise Browns böcker har lästs och älskats av generationer...

Sudd och Kludd

av Margaret Wise Brown
"Det var en gång två grönögda katter som hette Sudd och Kludd..."...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

Inte den bladvändare jag väntat mig

Recension: Rädslans labyrint av Anna Jansson

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2