Söker du efter "Metoder för brukstextanalys" av Studentlitteratur AB? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Metoder för brukstextanalys
Av Studentlitteratur AB
Bok- presentation: |
Metoder för brukstextanalys |
Författar- presentation: |
Studentlitteratur AB |
Utgåvor
Den här boken presenterar ett stort antal metoder för att analysera brukstexter, alltså texter som inte hör till skönlitteraturen. Hit hör berättelser, beskrivningar, utredningar och förklaringar som verkar praktiskt i vårt dagliga liv – på fritiden och i arbete och studier. Det rör sig om kontrakt och formulär, skolböcker och nyhetsnotiser, avhandlingar och forskningsartiklar, lagar och bruksanvisningar och mycket mer.
Syftet med boken är att träna upp en kritisk medvetenhet inför brukstexter av alla slag, men också att ge hjälpmedel för att förstå dem bättre liksom för att själv skriva sådana texter.
Metoder för brukstextanalys ansluter sig till Lennart Hellspongs och Per Ledins Vägar genom texten – handbok i brukstext-analys, men den kan också läsas fristående.
www.studentlitteratur.se/metoderforbrukstextanalys
Bok: 191544
Anmäl textfel