Söker du efter "Guldägget : föräldraskap i biomedicinens tid" av Susanne Lundin? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Guldägget : föräldraskap i biomedicinens tid
Av Susanne Lundin

Bok- presentation: |
Guldägget : föräldraskap i biomedicinens tid |
Författar- presentation: |
Susanne Lundin |
![]() |
Det finns omkring 250.000 ofrivilligt barnlösa par i Sverige. Många av dem försöker att få barn med hjälp av "provrörsbefruktning", en metod som för första gången genomfördes 1978.
Barnlöshet är inte unikt för dagens samhälle och inte heller försöken att övervinna problemet. Förr trodde man att en spräckt träsko eller slaktblod på kvinnans läppar skulle inverka positivt på fruktbarheten. Idag, när det med biomedicin blivit möjligt att hjälpa naturen på traven, har vi kommit att handskas med problemet på helt andra sätt. Men i vetenskapens och framstegens spår har följt livliga diskussioner.
I Guldägget - Föräldraskap i biomedicinens tid granskas dagens syn på barnlöshet och författaren diskuterar de många frågor som konstgjord befruktning väcker. Vad sker med människor när de ställs inför möjligheten att forma ett nytt liv? Hur påverkar detta vår syn på oss själva och på familjen som institution? Guldägget ger därmed perspektiv på dagens intensiva debatter.
Susanne Lundin är verksam som forskare och lärare vid Etnologiska institutionen i Lund. Hon har tidigare varit medförfattare och redaktör till ett flertal publikationer om medicin och kultur, hälsa och identitet, bland annat Kroppens tid - om samspelet mellan kropp, identitet och samhälle (1996) och Gene technology and the Public. An Interdisciplinary Perspective (1997).
Utgåvor
Bok: 168080
Anmäl textfel