Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Rogert : dubbelmoralens väktare" av Thomas Olsson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Rogert : dubbelmoralens väktare

Av Thomas Olsson

Bok-
presentation:
Rogert : dubbelmoralens väktare
Författar-
presentation:
Thomas Olsson

Här är uppföljaren till "Rogert, världens bästa pojkvän", från 2007. Rogerts barnsliga och egoistiska sätt att förhålla sig till omvärlden och den envisa inställningen han har i sina förhållanden är fortfarande intakt. Rogert åker på semester till Thailand och skaffar en tatuering med det vackraste ord han känner till: sitt eget namn. För att undvika att flickvännen blir tjock, vill han bygga in en våg på hennes sida av sängen som låser kylskåpet när hon går upp i vikt. Han hetsäter Broccoli. Han anser att otrohet är synonymt med nödvändighet. Han blir tillsammans med Pernulla, men träffar ändå andra tjejer och har ständigt sin gamla flickvän, Anitra, i tankarna. Rogert är en ung man med mycket tydliga åsikter. Han säger det som andra bara tänker och gör det som många inte kan. Thomas Olsson, född 1979, har ritat serien Rogert sedan 2005. Han har tidigare medverkat med serier i bland annat Rockymagasinet, Pondus, Computer Sweden, People och Galago.

»Folk säger ofta att dom läser min serie för att det är skönt att läsa om någon som är klantigare i relationer än dom själva. Men vad ska jag läsa för att få den känslan? Svaret är Rogert!«
Martin Kellerman, Rocky »En lysande betraktelse av ett förhållande i fritt fall.«
Göran Widerberg, Dagens Arbete

Utgåvor

Häftad
Förlag: Kartago Förlag
Lagerstatus: Definitivt slut


Här är uppföljaren till "Rogert, världens bästa pojkvän", från 2007. Rogerts barnsliga och egoistiska sätt att förhålla sig till omvärlden och den envisa inställningen han har i sina förhållanden är fortfarande intakt.

Han planerar att bygga in en våg på tjejens sida av sängen som låser kylskåpet om hon blir för tung. Han åker på semester till Thailand och skaffar en tatuering på vaden - med namnet på den person han älskar mest i hela världen: Rogert.

Han får även jobb som IT-chef på ett webbföretag, trots att han inte vet hur en dator fungerar. Han blir tillsammans med en ny tjej, Pernulla, men träffar ändå andra och har alltid sin gamla flickvän, Anitra, i tankarna.

Här är uppföljaren till "Rogert, världens bästa pojkvän", från 2007. Rogerts barnsliga och egoistiska sätt att förhålla sig till omvärlden och den envisa inställningen han har i sina förhållanden är fortfarande intakt.

Rogert åker på semester till Thailand och skaffar en tatuering med det vackraste ord han känner till: sitt eget namn. För att undvika att flickvännen blir tjock, vill han bygga in en våg på hennes sida av sängen som låser kylskåpet när hon går upp i vikt. Han hetsäter Broccoli. Han anser att otrohet är synonymt med nödvändighet. Han blir tillsammans med Pernulla, men träffar ändå andra tjejer och har ständigt sin gamla flickvän, Anitra, i tankarna. Rogert är en ung man med mycket tydliga åsikter. Han säger det som andra bara tänker och gör det som många inte kan.

Thomas Olsson, född 1979, har ritat serien Rogert sedan 2005. Han har tidigare medverkat med serier i bland annat Rockymagasinet, Pondus, Computer Sweden, People och Galago.



»Folk säger ofta att dom läser min serie för att det är skönt att läsa om någon som är klantigare i relationer än dom själva. Men vad ska jag läsa för att få den känslan? Svaret är Rogert!«
Martin Kellerman, Rocky

»En lysande betraktelse av ett förhållande i fritt fall.«
Göran Widerberg, Dagens Arbete

Utgivningsdatum: 20100407
9789186003531

Bok: 13115

Anmäl textfel

 Författarporträtt 

Thomas Olsson

Svensk serieskapare, mest känd för sin figur Rogert.

 Författarporträtt 

Thomas Olsson

Svensk serieskapare, mest känd för sin figur Rogert.

Utgivning

Församlingen

av Thomas Olsson
En självbiografisk serieroman om att växa upp i en strängt frikyrklig familj.

Rogert : dubbelmoralens väktare

av Thomas Olsson
Här är uppföljaren till "Rogert, världens bästa pojkvän", från...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En episk släktsaga

Recension: Sveasagorna av Linus de Faire

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2