Nu kommer Lisbeth Salander i serieformat
Först blev Stieg Larssons succéböcker om Lisbeth Salander och Mikael Blomkvist svenska filmer. Sedan filmades de i Hollywood. Nu kommer ytterligare en version av millenniumböckerna – en serieversion.
Den första delen i sereiversionen av millenniumtriologin heter ”Män som hatar kvinnor del 1” och kommer ut i dagarna. ”Män som hatar kvinnor del 2" kommer i mars 2013.
Manuset till serieversionen av Stieg Larssons tre böcker "Män som hatar kvinnor" (2004), "Flickan som lekte med elden" (2006) och "Luftslottet som sprängdes" (2007) är i original skrivet för den amerikanska marknaden och har skapats av den brittiska deckarförfattaren Denise Mina. Hon säger i ett pressmeddelande att för henne är Lisbeth Salander "den stora grejen" och kallar Larssons böcker för "feministiska deckare".
Seriealbumen har sedan översatts från engelska till svenska och kommer nu ut samtidigt som den amerikanska verisionen. Tecknare är Leonardo Manco och Andrea Mutti.
Det blir toltalt sex seriealbum om Lisbeth Salander och Mikael Blomkvist. Seriealbumen ges ut i Sverige av Norstedts, samma förlag som gav ut originalböckerna på svenska i millenniumserien.
Anmäl textfel