Söker du efter "Hästhistorier B (8 titlar)" av Bodil Jönsson? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.
Hästhistorier B (8 titlar)
Av Bodil Jönsson

Bok- presentation: |
Hästhistorier B (8 titlar) |
Författar- presentation: |
Bodil Jönsson |
![]() |
Utgåvor
Lättlästa häften om Frida som älskar hästar!
Det händer alltid något när man har hästar omkring sig! Frida och hennes vänner är med om många äventyr tillsammans. Hästhistorier är en serie berättelser som handlar om Frida och hennes häst Zotis. Varje häfte avslutas med frågor på innehållet att besvara muntligt eller skriftligt. Varje häfte är på 16 sidor.
Häftena ingår i vår lättlästa serie på nivå B vilket innebär att det förekommer konsonantförbindelser i början och slutet av ord, men ingen ljudstridig stavning. Något utökad textmassa. Text på vänstersidan och bild på högersidan på varje uppslag. Fraserad och grupperad text.
Hästhistorier omfattar följande titlar:
-
Frida och Zotis
-
Frida på läger
-
Frida, Zotis och fölet
-
Frida möter Ruter
-
Frida och Zotis vid havet
-
Frida har tur
-
Frida rider ut
-
Frida har en dålig dag
Bok: 180400
Anmäl textfel