Glansholms Bokhandel & Antikvariat 

Söker du efter "Ännu mera halv åtta hos mig" av Joel Wåreus? Du kan sluta leta. Våra experter i antikvariat hjälper dig eftersöka boken - utan extra kostnad - och den levereras direkt hem i brevlådan.

 Information från förlaget 

Ännu mera halv åtta hos mig

Av Joel Wåreus

Bok-
presentation:
Ännu mera halv åtta hos mig
Författar-
presentation:
Joel Wåreus

Tredje gången gillt för favoriternas favoritrecept!

Över 1 miljon svenskar följer teveprogrammet "Halv åtta hos mig". Och över 130 000 människor har köpt de tidigare böckerna "Halv åtta hos mig" och "Mera Halv åtta hos mig". Siffrorna talar sitt tydliga språk - det är megasuccé det handlar om, och ingenting annat! I "Ännu mera halv åtta hos mig" får vi de härliga vinnarmenyerna från de senaste säsongerna, 7 och 8. Lägg därtill ett antal bonusrecept i form av svenska folkets egna favoriter, de mest nedladdade rätterna från programmet på matsajten recept.nu. Allt detta kokar ihop till en kokbok fulladdad med suktande festmat - inte mindre än cirka 120 mycket användbara recept. Självklart finns här också mängder med mat- och tv-bilder som inspirerar till storverk vid spisen, och som grädde på moset har vi Helge Skoogs slagfärdiga kommentarer. Kors och tvärs över landet bjuds det på fantastiskt god mat. Vi gör nedslag i bland annat Halmstad, Linköping, Arvika, Luleå, Stockholm och faktiskt också på Åland, och får följa med hem till förbluffande duktiga amatörmatlagare för att se vad de har att bjuda på. Vad sägs till exempel om läckerheter som laxcheesecake med löjrom och crème fraiche, smördegsinbakad kycklingfilé med ört- och färskostfyllning och rabarberglass med knäckflarn? Eller lax- och räksymfoni, helstekt hjortytterfilé med rödvinssås samt krämig potatiskaka och krispig marängtårta med citronkräm? Här finns inte bara något för alla - här finns allt för alla.

Utgåvor

Inbunden
Förlag: Bonnier Fakta
Lagerstatus: Definitivt slut

Teveprogrammet "Halv åtta hos mig" fortsätter att locka miljontals tittare Sverige över. Och över 130 000 människor har köpt de tidigare böckerna. Nu kommer tredje boken.

I "Ännu mera Halv åtta hos mig" får vi bland annat vinnarmenyerna från säsongerna 7 och 8 - cirka 120 recept - mängder med bilder och förstås Helge Skoogs slagfärdiga kommentarer.

Kors och tvärs över landet bjuds det på fantastiskt god mat. Vi får följa med hem till förbluffande duktiga amatörmatlagare för att se vad de har att bjuda på. Vad sägs till exempel om läckerheter som lax- och räksymfoni, helstekt hjortytterfilé med rödvinssås samt krämig potatiskaka och krispig marängtårta med citronkräm? Här finns inte bara något för alla - här finns allt för alla!

Tredje gången gillt för favoriternas favoritrecept!



Över 1 miljon svenskar följer teveprogrammet "Halv åtta hos mig". Och över 130 000 människor har köpt de tidigare böckerna "Halv åtta hos mig" och "Mera Halv åtta hos mig". Siffrorna talar sitt tydliga språk - det är megasuccé det handlar om, och ingenting annat!

I "Ännu mera halv åtta hos mig" får vi de härliga vinnarmenyerna från de senaste säsongerna, 7 och 8. Lägg därtill ett antal bonusrecept i form av svenska folkets egna favoriter, de mest nedladdade rätterna från programmet på matsajten recept.nu. Allt detta kokar ihop till en kokbok fulladdad med suktande festmat - inte mindre än cirka 120 mycket användbara recept. Självklart finns här också mängder med mat- och tv-bilder som inspirerar till storverk vid spisen, och som grädde på moset har vi Helge Skoogs slagfärdiga kommentarer.

Kors och tvärs över landet bjuds det på fantastiskt god mat. Vi gör nedslag i bland annat Halmstad, Linköping, Arvika, Luleå, Stockholm och faktiskt också på Åland, och får följa med hem till förbluffande duktiga amatörmatlagare för att se vad de har att bjuda på. Vad sägs till exempel om läckerheter som laxcheesecake med löjrom och crème fraiche, smördegsinbakad kycklingfilé med ört- och färskostfyllning och rabarberglass med knäckflarn? Eller lax- och räksymfoni, helstekt hjortytterfilé med rödvinssås samt krämig potatiskaka och krispig marängtårta med citronkräm? Här finns inte bara något för alla - här finns allt för alla.

Utgivningsdatum: 20120904
9789174242843

Bok: 191981

Anmäl textfel

Utgivning

Är semlan en semla

av Joel Wåreus
Inbunden, Finns i lager, 289 kr

Ännu mera halv åtta hos mig

av Joel Wåreus
Teveprogrammet "Halv åtta hos mig" fortsätter att locka miljontal...

Mera Halv åtta hos mig

av Joel Wåreus
Över 1 miljon svenskar följer teveprogrammet "Halv åtta hos mig"....

Svenska kakor och desserter

av Joel Wåreus
»Härlig bakbok! Fylld med ljuvliga recept som täcker in hela året...

Tjejernas grillbok : de bästa grillrecepten från Scan

av Joel Wåreus
Det skall grillas! Hon stressar i köket. Skär upp grönsaker, mixa...

Utgivning - andra språk

Swedish cookies and desserts (eng)

av Joel Wåreus
Writer Malin Landqvist and photographer Joel Wåreus have produced...

Sök bok/författare/artikel


Om LitteraturMagazinet

LitteraturMagazinet – Sveriges största litterära magasin är en redaktionell nättidskrift som hade premiär i januari 2012. Vi bevakar litteratur med författarintervjuer, recensioner, krönikor och debatt. Följ oss på Facebook, Twitter och prenumerera på vårt nyhetsbrev!
Läs mer om LitteraturMagazinet

Aktuella recensioner

En i bästa mening realistisk roman

Recension: Pizzeria Roma av Elin Persson

Nu framträder de ömmaste orden

Recension: Förbindelsen : Marie-Antoinette och Axel von Fersen av Kristina Ekero Eriksson

Ett viktigt vittnesmål

Recension: Bortgift mot min vilja av Hanna Saadi

Spännande som en thriller

Recension: Sanning, lögn och konsekvens av Maria Adolfsson

Bläddervänligt om världens hästraser

Recension: Fakta om hästar och ponnyer : Lär dig allt om världens hästraser av Kritika Gupta

Zelenskyj och den ryska propagandan

Recension: Spelaren : Volodymyr Zelenskyj och kriget i Ukraina av Simon Shuster

Kan vi lära av historien?

Recension: En tid för krig : Europas väg mot storkonflikt 1939 och 2022 av Wilhelm Agrell

Berättelse om en hjälte

Recension: Hand i hand med barnen till Treblinka : Berättelsen om Janusz Korczak av Margit Silberstein

Starka kvinnor i en levande forntid

Recension: Tors vrede av Elvira Birgitta Holm

Lättläst och lugnande om AI

Recension: Maskiner som tänker av Inga Strümke
Glansholms Bokhandel & Antikvariat
Kundtjänst, vardagar 9-16: 070-692 50 50
LitteraturMagazinet
Redaktör: Sandra Sandström
Ansvarig utgivare: Linus Glansholm
Teknik: Framkant Media AB
Annonsera:  Framkant Media AB
Webbplatsen ligger i Framkantoch drivs av SpaceLoops CMS v.0.4.2